8am да 4pm

од понеделник до петок

Генерични селектори
Само точни натпревари
Барај во наслов
Барај во содржина
Избирачи за тип на објава
Пребарај во мислења
Пребарувајте на страници

Контактирајте не

Просперитетна, семејна меѓународна заедница

Меѓународното училиште во Лион

Нашата мисија

ISL е училиште водено од вредности.

Градење на нашето најдобро јас!

Нашите програми

ISL развива доживотни ученици, подготвени за
успех во денешниот сложен свет.

Учење за живот

Аплицирај денес

Разновиден персонал и заедница за учење, која опфаќа над 45 националности

Сила во различноста

Портрет на Дејвид Џонсон, директор на ISL

Добредојдовте на директорот

Добредојдовте во Меѓународното училиште во Лион! Среќен сум што се најдовте до нашата веб-страница и се надевам дека ќе ги најдете сите информации што ви се потребни на нејзините страници. ISL е просперитетна, Светска школа IB во заедницата сместена во пријатен…

Прочитај повеќе

Нашата визија, мисија и вредности

ISL е училиште водено од вредности. Неодамна ја редефиниравме нашата визија, вредности и мисија во консултација со нашиот персонал, родителите, студентите и управниот одбор. Ние се стремиме да живееме според овие водечки принципи на дневна основа во сè што правиме, и во и надвор од класот. Нашата мисија е да развиеме љубопитни…

Прочитај повеќе

Животот во ISL

Училиштето е отворено од 8:05 часот секој работен ден наутро, со часови за сите со почеток во 8:20 часот. За учениците од градинка до 10 одделение, завршувањето на училиштето е 15:35 во понеделник, вторник и четврток, 12:05 во среда и 14:55 во петок. Студентите со IB диплома (11 и 12 одделение) имаат променлив распоред…

Прочитај повеќе

Наши луѓе

Персоналот на ISL е национално и културно разновиден, со повеќе од десетина националности меѓу нив. Наставниците, иако сите се квалификувани и искусни во нивните специјализирани области на наставната програма, се обучени и активно ја прифаќаат филозофијата и квалитетот на IB програмите во корист на студентите и семејствата на ISL…

Прочитај повеќе

Нашиот кампус

Сместено во мирното предградие Сен Фој-лес-Лион, југозападно од Лион, ISL има корист од својата единствена локација помеѓу село во центарот на семејството и град од светска класа. Негуваме блиски врски со локалното градско собрание, културните здруженија и соседните училишта. Нашите деца од горните основни училишта редовно се избираат во локалниот Детски општински совет, а нашите ученици се добредојдени членови на многу локални клубови и спортски тимови што помага во интеграцијата во соседните заедници надвор од училиштето.

Прочитај повеќе

325

Број на студенти

46

Број на националности

46

Образовниот кадар

14

Просечна големина на класа

Толку многу што е позитивно!

Откако се преселивме од Азија пред 3 години, ние сме благодарни за срдечното и љубезно добредојде на ISL и го цениме посветениот и пристапен директор и персоналот, одличните резултати на мојот син IGCSE и одличната мешавина на меѓународно потекло.

- Лис, Британка, син во 11 одделение

Истражувачки умови!

Најважната разлика помеѓу ISL и другите училишта што ги посетувале нашите ќерки е тоа што во ISL тие не ги учат одговорите… тие учат како да си ги поставуваат вистинските прашања!

- Ана, Италијанка, деца од 5 и 7 одделение

Ефективно онлајн учење!

Мојот син е навистина среќен со сите аспекти на животот во ISL, но беше загрижен за промената на онлајн учењето минатата година за време на заклучувањето на Ковид. На наше олеснување, тоа беше многу добро организирано и тешката ситуација беше едноставна и пријатна од неговите вешти и трпеливи учители. Ви благодарам!

- Падмаја, Индијка, син во 6 одделение.

Градење на нашите најдобри јас - навистина!

Откако ги имав моите момчиња близнаци, кои сега се на врвни универзитети во ОК, запишани на ISL од одделение 1 до 12 одделение, дефинитивно можам да кажам дека ISL е местото каде што треба да се „изградиме нашето најдобро јас“ со поддршка и експертиза на одлични наставници кои навистина грижа!

- Мируна, Романка, близнаци во 12 одделение

Најчесто поставувани прашања

Каков е статусот на ISL?

Меѓународното училиште во Лион е непрофитна асоцијација (француски закон од 1901 година).

Дали ISL е акредитиран?

ISL е IB Светско училиште под надзор на International Baccalaureate® за него Програма за основни години Програма за диплома. Тоа е регистрирано Cambridge Assessment International Education училиште, член на Образовна соработка за меѓународни училишта и Здружение на училишта за англиски јазик. Иако не е дел од националниот систем, ISL редовно се проверува од француското национално Министерство за образование со многу позитивни извештаи секој пат.

Колку е интернационален ISL?

Нашата национална и културна разновидност е голема со над 45 националности од целиот свет.

Дали треба течно да знаете англиски за да присуствувате на ISL?

Течно познавање на англискиот јазик не е услов за да бидете прифатени во ISL. Во нашето училиште посетуваат ученици од сите националности со различни домашни јазици, со посебна поддршка на англиски јазик (ESOL) за оние на кои им е потребна. Меѓутоа, во средното училиште, потребно е минимално ниво за да се пристапи до наставната програма и да се обезбеди академски успех.

Дали студентите учат француски во ISL?

Францускиот јазик е задолжителен за сите ученици во ISL, со бројот на периоди неделно што се движи од 10 во градинка до 5 во одделение 1-10 и 4 или 6 во одделение 11 и 12. Сите нивоа се мешаат за потопување во градинка, но после тоа студентите се поделени на Ab Initio (почетници), Јазик Б (средно) и Јазик А (мајчин/напреден). Дополнителни часови по француски обично се достапни за студентите Ab Initio и Language B кои сакаат да напредуваат побрзо.

Контактирајте ја нашата канцеларија

    Сите полиња се задолжителни

    Овој формулар е заштитен од reCAPTCHA и Google Приватност Услови за Користење се применуваат.

    Галерија

    Translate »